Zrakové problémy u detí si vyžadujú rýchlu reakciu

Na riešenie niektorých problémov so zrakom máte u detí len pár rokov. Zverte sa do rúk tímu zo špeciálnej očnej škôlky Dúhovka


Oči niektorých detí majú špeciálne potreby. Pre deti s poruchami binokulárneho videnia je tu preto špeciálna škôlka Dúhovka v Martine. Okrem zvyčajných škôlkarských aktivít poskytuje aj zdravotnú starostlivosť o detské oči, ale tiež veľmi dôležité očné cvičenia, o ktoré by sa inak museli starať rodičia doma.

Očná škôlka Dúhovka je primárne určená pre deti s poruchami binokulárneho videnia, teda poruchami spolupráce oboch očí. Ak deti trpia tupozrakosťou, najlepší čas niečo s tým robiť je do siedmich rokov dieťaťa. Dovtedy sa totiž v mozgu vyvíja zrakové centrum a vďaka starostlivosti a cvičeniam je tak možné úplne obnoviť spoluprácu očí. Je preto kľúčové riešiť problémy ešte v predškolskom veku. Na to sa zameriava Dúhovka.  

Deti v škôlke majú svoj bežný harmonogram a okrem neho podstupujú viackrát do týždňa zrakové cvičenia pod dohľadom optometristuortoptickej sestry. Liečba tupozrakosti je totiž dlhodobá a cvičiť treba pravidelne

„Berú to tu zodpovedne. Od dcérinej lekárky máme informácie o tom, aké robí pokroky. Myslím si, že doma by sme ich dosiahli len ťažko. Nie sme špecialisti, nemáme ani také prístroje a nedokážeme to na takej úrovni, ako to dokážu v škôlke.“ pochvaľuje si Zuzana, mama škôlkarky Alžbetky. 

Aktivity pre deti v Dúhovke

  • pravidelné individuálne zrakové cvičenia pod vedením našich zdravotných odborníkov
  • zdravotný personál – oftalmológ, optometrista, ortoptická sestra
  • odborný personál so špeciálnopedagogickým vzdelaním + asistent
  • angličtina v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu
  • hudobno-pohybový krúžok a ďalšie zaujímavé krúžky
  • rôzne výcviky počas roka (plavecký, lyžiarsky, kurz in-line korčuľovania, škola v prírode)
  • a ďalšie

„Škôlka pre deti pripravuje úžasné množstvo aktivít. Lyžiarsky výcvik, plavecký, in-line korčuľovanie, angličtina, LEGO robotika, Active Kids tréning, hudobná, škola v prírode... majú tu skvelý prístup a nechávam ho tam s čistou hlavou. Nie je deň, keď by povedal, že nejde.“ hovorí o svojom synovi Alexovi otec Miloš. 

Detí je v Dúhovke menej ako v bežných škôlkach, je preto priestor na individuálny prístup. Odpoveďou na to, prečo by malo dieťa chodiť do špeciálnej škôlky je, že je to investícia na celý jeho život.

Zápis

Zápis bude prebiehať od 2.5.2023 až do naplnenia kapacity tried.
Prijatie je podmienené odporúčaním od detského očného lekára.


Čo hovoria o Dúhovke rodičia?