Keď problémy s tupozrakosťou vyriešime v materskej škole
Ak dieťa predškolského veku zakopáva alebo žmúri, môže ísť o tupozrakosť. V nízkom veku je dobre liečiteľná, treba však začať skoro a najlepšie v špecializovanej škôlke. V materskej škole Dúhovka sa o deti starajú pedagógovia, ale aj zdravotnícky personál kliniky UVEA, ktorý ich zrak monitoruje a trénuje, takže rodičom tieto povinnosti odpadnú.
„Identifikovať tupozrakosť u malých detí môže byť ťažké. Zdravé oko totiž vykompenzuje to, ktoré vidí slabšie. Problém nie je pozorovateľný tak jednoducho, ako napríklad škúlenie, ale rodičia alebo učitelia z materskej školy si ho môžu všimnúť. Dieťa si napríklad často nevšimne prekážku v priestore, udrie sa, zakopne alebo na prechádzke prehliadne obrubník.“ vysvetľuje Michaela Paučeková, riaditeľka materskej školy Dúhovka, ktorá je určená pre deti s poruchami videnia.
Detí môžu byť citlivé na svetlo alebo sa sťažovať na zhoršené videnie za šera. Čo robiť, ak ste si tento problém všimli aj u vašich detí, ale doteraz ste ho neriešili?
Aké sú možné príznaky problému so zrakom?
Pamätajte si, že ťažkosti so zrakom u detí sú často nepovšimnuté!
Tupozrakosť neliečená v detstve môže predstavovať problém v dospelosti
Je dôležité ísť na preventívne vyšetrenie s každým dieťaťom v troch rokoch. Ak lekár tupozrakosť odhalí, je ešte dosť času ju úplne odstrániť. Dieťaťu tak o niekoľko rokov nič nemusí brániť vo vstupe do základnej školy. Do siedmich rokov sa totiž vyvíja zrakové centrum v mozgu, ktoré je zodpovedné za vývoj spolupráce oboch očí a v neskoršom veku sa dá s tupozrakosťou robiť už len málo. Michaela Paučeková varuje, že v dospelosti môže viesť až k vážnym obmedzeniam v práci alebo bežnom živote: „Neliečená tupozrakosť je niekedy prekážkou, keď si chce človek urobiť vodičský preukaz alebo pri športe, či pri výkone niektorých povolaní. Problém by mohli mať záujemcovia o profesiu hasiča, záchranára, policajta, pilota, ale aj lekára, napríklad chirurga.“
Poradiť si však s tupozrakosťou v domácom prostredí alebo v bežnej materskej škole je veľká výzva. Zakrytie zdravého oka prináša dieťaťu diskomfort a okluzor spočiatku často odmieta. Nepríjemný môže byť aj pobyt v prostredí s ostatnými deťmi. Už nosenie okuliarov je pre škôlkarov niečo stresujúce a môže byť príčinou posmechu od spolužiakov. Úplne iná je však situácia v prípade, keď majú okuliare či okluzor všetky deti.
Starostlivosť pod jednou strechou
Tak to funguje v materskej škole Dúhovka, ktorá je súčasťou detského očného centra. Je určená predovšetkým pre deti s tupozrakosťou a ďalšími problémami so zrakom, kde je program okrem bežných škôlkarských aktivít obohatený o zrakové cvičenia a aktivity zamerané na tréning koordinácie oko–ruka a oko–noha.
„Dúhovka je jedinečná vo veľmi unikátnom prepojení materskej školy so zdravotníckym zariadením. Detičky absolvujú štyrikrát do týždňa individuálne zrakové cvičenia s ortoptickou sestrou. Deti tiež vyšetruje optometrista, ktorý každého pol roka zhodnotí ich výsledky a chodia aj na pravidelné prehliadky k oftalmológovi, ktorý sleduje ich stav. Výhodou je, že je všetko v jednej budove a deti všetko absolvujú počas pobytu v škôlke. Rodičom tak odpadá kopec povinností od každodenného cvičenia po pravidelné návštevy lekárov.“ vysvetľuje Michaela Paučeková.
Kritická hranica maximálnej neuroplasticity (vývoj zmien v mozgu) vizuálneho kortexu je do veku 6. – maximálne 8. roku života. Potom tréning tupozrakého oka v podobe penalizácie dominantného oka (atropín, zakrývanie) a zrakových cvičení postupuje pomalšie. Obnova normálnych vizuálnych funkcií sa považuje za takmer nemožnú po skončení kritického obdobia, t.j. po 8 rokoch veku u detí.
Individuálny prístup prináša viditeľné výsledky
Riaditeľka tiež zdôrazňuje, že liečbu je potrebné podstupovať dlhodobo a trpezlivo, čomu sú prispôsobené aj aktivity pre deti, či už je to angličtina alebo šport. Okrem toho majú deti hudobno-pohybový krúžok a rôzne výcviky počas roka. Absolvujú plavecký, lyžiarsky, in-line kurz korčuľovania aj školu v prírode.
Výhodou pri aktivitách je malý počet detí v skupine a individuálny prístup, ktorý vďaka tomu od učiteliek a vychovávateliek, ale aj od zdravotníckeho personálu dostávajú. O deti sa totiž stará až osem odborníkov na vzdelávanie a starostlivosť o oči. „V normálnych škôlkach, kde máte možno 25 detí v triede je možnosť venovať sa každému individuálne nízka. U nás máme výrazne iný prístup, ktorý prináša výsledky. V septembri možno dieťa ani nevie chytiť nožnice a koncom októbra už samostatne strihá. Deťom sa zlepší motorika, grafomotorika, slovná zásoba, robia viditeľné pokroky.“ uzatvára riaditeľka Paučeková.
Zápis
Zápis bude prebiehať do naplnenia kapacity tried.
Prijatie je podmienené odporúčaním od detského očného lekára.